Tapk nariu

Jei norite tapti asociacijos „Kraujas“ nariu, užpildykite žemiau esančią formą. Tapdami bendrijos „Kraujas“ nariu, Jūs gausite pranešimus apie bendrijos veiklas, naujienas ir renginius.Please leave this field empty.

JAV patvirtintas naujas gydymas Hodžkino limfomos pacientams

2017 03 24

JAV pacientų organizacijos šią imunoterapiją įvertino kaip itin reikšmingą žingsnį limfomos gydymo istorijoje.

JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. FDA) patvirtino naują gydymą imunoterapija, skirtą suaugusiesiems bei vaikams, sergantiems Hodžkino limfoma, kuriems iki šiol taikomas gydymas nėra veiksmingas.

Hodžkino limfoma yra laikoma viena iš geriausiai išgydomų vėžio formų – 88 proc. pacientų pasiekia daugiau nei penkių metų išgyvenamumą. Vis tik, naujasis gydymas yra skirtas pacientams, kuriems po taikyto gydymo liga atsinaujino bei tiems, kuriems esamo gydymo pasirinkimo galimybės dėl tam tikrų priežasčių yra ribotos. JAV pacientų organizacijos šią imunoterapiją įvertino kaip itin reikšmingą žingsnį limfomos gydymo istorijoje.

Naujai patvirtintas vaistas, pembrolizumabas („Keytruda ®“) priklauso vaistų klasei, žinomai kaip imuninės sinapsės inhibitoriai (angl. immune checkpoint inhibitors). Imuninės sinapsės inhibitorių veikimo mechanizmas pasižymi trukdžių, neleidžiančių imuninei sistemai atakuoti vėžines ląsteles, pašalinimu.

Žmogaus imuninė sistema turi taip vadinamas T ląsteles, kurios funkcionuoja organizme ieškodamos infekcijos ar svetimų ląstelių, pavyzdžiui, vėžinių. Ląstelių paviršiuje esančios baltymų molekulės leidžia atpažinti, ar ląstelė yra sveika, ar vėžinė. Jeigu ląstelė yra vėžinė, T ląstelės pradeda ją atakuoti. Kartais T ląstelės nesugeba atpažinti vėžinių ląstelių, turinčių  („checkpoint“) „kontrolės punkto“ baltymų, kurie, veikdami tarsi kaukės, padeda vėžinėms ląstelėms susitapatinti su normaliomis.

Šiuo atveju, kauke tampa baltymas, vadinamas PD–L1, kuris, sąveikaudamas su kitu baltymu PD–1, leidžia vėžinėms ląstelėms išvengti T ląstelių atakos. Naujai patvirtintas vaistas, pembrolizumabas, taikosi į PD–1 baltymą, tokiu būdu suteikdamas galimybę paciento imuninei sistemai kovoti su vėžiu. Šis preparatas – antrasis JAV Maisto ir vaistų administracijos patvirtintas PD–1 „kontrolės punkto“ inhibitorius, skirtas Hodžkino limfoma sergantiems pacientams. Pirmasis – nivolumabas (Opdivo ®) – buvo patvirtintas 2016 m. gegužę.

Prieš gydymo pembrolizumabu registravimą, JAV buvo atliktas klinikinis tyrimas. Tyrime dalyvavo 210 pacientų, kuriems iki šiol taikomas gydymas nebuvo veiksmingas. Rezultatai atskleidė, jog 69 proc. klinikiniame tyrime dalyvavusių pacientų pasiekė teigiamą atsaką į gydymą, o 22 proc. dalyvių vėžio požymių aptikta nebuvo.

VUL Santariškių klinikose Hodžkino limfoma sergantys Lietuvos pacientai galėjo dalyvauti nivolumabo „Vilties“ programoje, kurios metu vaistas buvo skiriamas nemokamai (gamintojo lėšomis). Daugumai beviltiškai sergančių pacientų vaistas padėjo, daliai jų jis tęsiamas iki šiol. Vaistą registravus, gamintojas „Vilties“ programą baigė.

Šiuo metu nei nivolumabas, nei pembrolizumabas Lietuvoje nėra kompensuojami Hodžkino limfomai gydyti.

Naujojo vaisto įregistravimas sustiprina viltį, kad ši imunoterapija taps veiksmingu gydymo būdu daugeliui vėžio formų, kaip jau parodė ankstesnis vaisto registravimas galvos ir kaklo navikų, nesmulkialąstelinio plaučių vėžio ir melanomos gydymui.

Parengta remiantis „Leukemijos ir limfomos draugijos“ (angl. The Leukemia & Lymphoma Society) informacija.

Užsisakyk naujienlaiškį

Partneriai