Gydytojai atkreipia dėmesį, kad inovatyvių vaistų kompensavimo Lietuvoje tenka laukti per ilgai. Anot gydytojų, pateikus prašymą dėl naujo vaisto pirkimo, atsakymas gaunamas po kelerių metų. Ministerija sako, kad problema susidarė dėl personalo trūkumo, tačiau ramina, kad situacija kontroliuojama.
Onkologinių ir kitų sudėtingų ligų pacientai išgirdę savo diagnozę, neretai sužino, kad jiems reikalingi inovatyvūs vaistai Lietuvoje nekompensuojami. Taip nutiko ir kraujo vėžio diagnozę išgirdusiai Sandrai Paulauskienei. Tąkart gyvybiškai svarbių eksperimentinių vaistų jai suteikė vilties programa.
„Dėka šios galimybės ligą aš nugalėjau. Žinau, kad stringa programa, stringa finansavimas ir žinau, kad yra daug žmonių, kurie neturi galimybės šia paslauga pasinaudoti“, – kalbėjo pasveikusi pacientė Sandra Paulauskienė.
Kraujo ligomis sergančiųjų asociacijos vadovė pabrėžia, kad Vilties programa nupirkti inovatyvių vaistų gali tik penkiems procentams visų pacientų. Todėl surinkti pinigų vaistams bandoma ir kitais būdais.
„Dalis renka lėšas viešai, per labdaros fondus, ypatingai maža dalis sulaukia gydymo. Na, o tėvai, kurių vaikai serga genetinėmis ligomis, jie deda pastangas emigruoti“, – sakė asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
Pagaminus naują vaistą, Lietuvos gydytojai, vaistų gamintojai ar pacientų asociacijos, vaistų kontrolės tarnybos komisijai teikia paraiškas, kuriomis prašo inovatyvių vaistų kompensavimo Lietuvoje, tačiau, anot gydytojo, paraiškų vertinimas stipriai vėluoja.
„Vaistų kompensavimo komisija yra įpareigota teisės aktų tvarka per 180 dienų pateikti atsakymą dėl vaisto kompensavimo. Virš 90 procentų paraiškų yra vertinamos per ilgai“, – teigė gydytojas hematologas Andrius Žučenka.
„Jeigu sveikatos politikoje keliame sau tikslą mažinti mirtingumą nuo onkologinių ligų, tai yra būdas, kaip greičiau tai padaryti – kuo greičiau kompensuoti inovatyvius vaistus, kurie gelbsti gyvybes“, – tikino I. Drėgvienė.
Paraiškas vertinančios vaistų kontrolės tarnybos atstovė sutinka, kad teisės aktai buvo pažeisti. Anot jos, paraiškų vertinimas sulėtėjo prieš trejus metus dėl darbuotojų trūkumo. Tada eilėje laukė 60 paraiškų.
„Kai kurių paraiškų vertinimo laukimo laikas siekė net iki 2 metų“, – sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos skyriaus vedėja Rugilė Pilvinienė.
Anot komisijos atstovės, dabar vaistų reikia laukti iki pusės metų. Tikimasi, kad visos laukiančios paraiškos bus įvertintos iki metų pabaigos.
„Seniausia paraiška, kuri bus pradėta vertinti liepos mėnesį, buvo pateikta 2023 metų gruodžio pabaigoje. Ta paraiška yra jau laukianti pusę metų, bet kitos laukia mažiau“, – aiškino R. Pilvinienė.
Gydytojas hematologas atkreipia dėmesį, kad kartais, komisija priima gydytojams ne visada suprantamus sprendimus. Pavyzdžiui, kai buvo atsisakyta kompensuoti naują, grėsmingai kraujo ligai gydyti, išrastą vaistą dėl to, kad jį vartoti reikia su kitu, nekompensuojamu vaistu. Tačiau gydytojai čia matė išeitį.
„Mūsų hematologų draugijos išvada buvo, kad nėra skirtumo, kurį vaistą skirsi. Bet komisija nusprendė, kad naujas inovatyvus vaistas turi būti skiriamas su tuo, kuris nėra kompensuojamas“, – pasakojo gydytojas hematologas Andrius Žučenka.
Ministerija paaiškina, taip nutiko dėl duomenų trūkumo. Anot ministerijos, tokie atvejai – labai reti.
„Klinikiniame tyrime nebuvo tirta su tuo kompensuojamu vaistu, ką nurodo specialistai. Nebuvo atlikta ir tiesiog dėl duomenų trūkumo nebuvo galima įvertinti“, – teigė SAM Farmacijos departamento skyriaus vedėja Ieva Greičiūtė-Kuprijanov.
Itin retoms ligoms gydyti vaistų tenka laukti ilgiausiai.
Anot asociacijos „Kraujas“ vadovės, gydytojai ilgiau kaip metus laukia vaisto vaikams, kurių liga neleidžia jiems augti.
„Nuo 2023 metų kovo nesugeba susiderėti su farmacine kompanija. Vaikams užkertamas kelias užaugti pilnaverčiais, sveikais vaikais“, – tikino I. Drėgvienė.
Už labai retų ligų vaistų kompensavimą atsakinga valstybinė ligonių kasa aiškina, kad minimo vaisto vaikams metinė ligos gydymo suma viršija numatytas kainos lubas – 100 tūkstančių eurų, todėl vyksta derybos su tarptautinėmis institucijomis. Kiek tokios derybos užtruks, nežinoma.
Farmacijos departamento skyriaus vedėja pripažįsta, kad inovatyvių vaistų kompensavimo procesas Lietuvoje – keblus.
Tikimasi, jog kitąmet įsigaliojus naujam sveikatos vertinimo technologijų reglamentui, kompensavimo procesas lengvės.