Mielofibrozė – tai retas kraujo vėžio tipas, priklausantis grupei ligų, vadinamų mieloproliferacinėmis neoplazmomis (MPN), kurių >95 % sudaro keturios ligos: esencinė trombocitemija, tikroji policitemija, mielofibrozė ir lėtinė mieloleukemija.
Mielofibrozės metu metu kaulų čiulpai perauga jungiamuoju audiniu („randėja“) ir sutrinka normali organizmo kraujodara. Mielofibrozė gali išsivystyti kaip tam tikrų ligų (tikrosios policitemijos arba esencinės trombocitemijos) pasekmė. Tokiu atveju mielofibrozė vadinama antrine. Kai mielofibrozė išsivysto kaip atskira liga, kurios priežastys dar nėra gerai žinomos, ji vadinama pirmine.
Kaulų čiulpai – tai minkštas audinys, užpildantis kaulų vidų, kuriame iš kraujodaros kamieninių ląstelių gaminami kraujo kūneliai:
- Eritrocitai – juose esantis hemoglobinas plaučiuose suriša deguonį ir eritrocitų yra išnešiojamas po organizmą.
- Leukocitai – juos dar galima skirstyti į granulocitus (grūdėtuosius leukocitus), kuriems priklauso bazofilai, eozinofilai ir neutrofilai, ir vienabranduolius monocitus ir limfocitus. Pagrindinė leukocitų funkcija – kova su infekcija. Jie kovoja su į organizmą patenkančiomis bakterijomis, virusais, grybeliais ir parazitais. Eozinofilai taip pat dalyvauja alerginiuose procesuose.
- Trombocitai – dalyvauja normaliame kraujo krešėjimo procese, „prilipdami“ prie pažeistos kraujagyslės sienelės ir suformuodami krešulį.
Pirminės mielofibrozės metu sutrinka normali kaulų čiulpų struktūra, juose daugėja jungiamojo audinio (jungiamasis audinys formuoja ir randus, todėl šį procesą galima vadinti „randėjimu“). Šis kaulų čiulpų „randėjimas“ vystosi dėl ląstelių, iš kurių vystosi trombocitai (megakariocitų), išskiriamų biologiškai aktyvių medžiagų – citokinų, kurie organizme reguliuoja įvairių ląstelių tarpusavio ryšius. Kaulų čiulpų peraugimas „randiniu“ audiniu sutrikdo normalią kraujodarą ir sukelia eritrocitų, leukocitų ir trombocitų gamybos sumažėjimą. Tuomet vystosi anemija (sumažėjęs eritrocitų skaičius) dėl kurios žmogus jaučia nuovargį, netoleruoja fizinio krūvio, o oda tampa blyški. Dėl leukocitų skaičiaus sumažėjimo (leukocitopenijos) susilpnėja imunitetas ir žmogus tampa imlus infekcijomis, o dėl sumažėjusio trombocitų skaičiaus (trombocitopenijos) atsiranda kraujavimų rizika, greičiau susidaro mėlynės. Organizmas stengiasi kompensuoti kaulų čiulpuose sumažėjusią ir pakitusią kraujodarą didindamas kraujo gamybos procesus kepenyse ir blužnyje, todėl mielofibrozės metu stebimas šių organų padidėjimas, atitinkamai vadinamas hepatomegalija ir splenomegalija. Blužnis gali padidėti net kelis kartus ir sukelti diskomfortą kairėje pašonėje ar, dėl ten esančių nervų dirginimo, ir kairiajame petyje.