Tapk nariu

Jei norite tapti asociacijos „Kraujas“ nariu, užpildykite žemiau esančią formą. Tapdami bendrijos „Kraujas“ nariu, Jūs gausite pranešimus apie bendrijos veiklas, naujienas ir renginius.







Please leave this field empty.

Koronavirusas (Covid-19) ir mieloma

2020 05 11

Koronavirusai – tai didelė virusų šeima, kurios dalis gali sukelti panašius simptomus į gripo. Nauja paplitusi rūšis vadinama koronavirusine infekcija (COVID-19), kuri gali paveikti plaučius ir kvėpavimo takus.

Nors daugeliui žmonių pasireiškia tik lengvi ar vidutinio sunkumo simptomai, pacientai, sergantys mieloma, turėtų būti ypač atsargūs dabartinio protrūkio metu. Mieloma ir jos gydymas gali susilpninti imuninės sistemos gebėjimą kovoti su infekcija, todėl pacientai yra labiau linkę užsikrėsti ir patirti komplikacijų.

Tai ypač aktualu pacientams, kuriems taikomas aktyvus gydymas (pvz.: šiuo metu skiriama chemoterapija ir (arba) imunoterapija), tačiau rizika tuo neapsiriboja: gydymo pasekmės gali tęstis daug ilgiau nei paskutinis gydymo kursas, o imunosupresinis gydymo poveikis gali būti ilgalaikis.

Šiuo precedento neturinčiu laikotarpiu svarbu nepasiduoti panikai, o vadovautis savo vyriausybės, sveikatos priežiūros specialistų (tokių kaip jūsų hematologas), sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų (tokių kaip sveikatos ministerija ar ligoninė) ir ekspertų (tokių kaip Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras) patarimais.

Organizacija „Myeloma Patients Europe“ (MPE) šiuo metu bendradarbiauja su mielomos gydytojais, kad parengtų išsamų  dažnai užduodamų klausimų (DUK) aprašą mieloma ir AL amiloidoze sergantiems pacientams. Jei turite konkrečių klausimų, kuriuos norėtumėte užduoti, rašykite el. paštu: info@mpeurope.org

Tuo tarpu MPE parengė patarimų sąrašą mieloma sergantiems pacientams, kurių reikėtų laikytis šiuo laikotarpiu.

  • Laikykitės atstumo

Jei įmanoma, kuo rečiau eikite iš namų ir sumažinkite socialinius kontaktus. Jei turite galimybę, dirbkite iš namų. Atminkite, kad turite daugybę galimybių susisiekti su draugais, šeima, kolegomis ar klientais telefonu, elektroniniu paštu, socialiniais tinklais ar internetinėmis konferencijomis. Viešose vietose išlaikykite nuo vieno iki dviejų metrų atstumą, ypač nuo kosinčių ar čiaudinčių žmonių. Venkite renginių ar susitikimų viešose vietose bei kelionių viešuoju transportu (autobusais, troleibusais, traukiniais, lėktuvais).

  • Dažniau plaukite rankas

Plaukite rankas muilu bent dvidešimt sekundžių, o jei negalite to padaryti naudokite dezinfekcinį skystį alkoholio pagrindu. Jais sunaikinami įvairūs virusai, galintys būti ant jūsų rankų. Dažnai valykite ir dezinfekuokite nuolat liečiamus daiktus ir paviršius muilu arba valikliu alkoholio pagrindu.

  • Kvėpavimo takų higiena

Įsitikinkite, kad jūs ir jus supantys žmonės laikosi kvėpavimo takų higienos. Kosint reikia prisidengti burną ir nosį sulenkta alkūne ar popierine servetėle. Panaudotą servetėlę nedelsiant išmeskite.

Veido kaukės sulaiko virusą skleidžiančius lašelius iš nosies ir burnos, tačiau nėra pakankamai įrodymų, kad kaukės visiškai užkirstų kelią galimybei užsikrėsti virusu. Dėvėdami veido kaukę, nepasitikėkite ja kaip vienintele prevencine priemone ir naudokite ją kartu su kitomis šiame dokumente aprašytomis prevencinėmis priemonėmis. Net jei naudojate kaukę, kartu naudokite ir dezinfekcinį rankų skystį alkoholio pagrindu arba dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu. Būtina žinoti, kaip teisingai naudotis kauke ir ją tinkamai išmesti.

Daugiau informacijos apie veido kaukių naudojimą galite rasti Pasaulio sveikatos organizacijos puslapyje.

  • Nelieskite akių, nosies ir burnos

Patekęs ant rankų virusas gali pereiti į akis, nosį ar burną. Iš ten viruso užkratas patenka į organizmą ir jame pasklinda.

  • Laikykitės sveikos gyvensenos principų

Kad palaikytumėte gerą savijautą, laikykitės įprasto sveikatai palankaus režimo, tačiau venkite lankytis viešose sporto salėse ir baseinuose. Gerai išsimiegokite – geriausia nuo šešių iki aštuonių valandų per naktį. Mankštinkitės namuose ar lauke – pasivaikščiojimas ar bėgimas gryname ore yra puikus būdas išlikti sveikiems. Visavertiškai maitinkitės ir atkreipkite dėmesį į savo mitybą: stenkitės valgyti subalansuotą maistą, vartokite daug vaisių ir daržovių. Jei turite galimybę, pasinaudokite prekybos centro maisto pristatymo į namus paslauga arba paprašykite šeimos ir draugų pagalbos, kad nereiktų patiems vykti į parduotuvę.

  • Sekite naujienas

Sekite su koronavirusu susijusius naujausius įvykius. Laikykitės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo, sveikatos priežiūros specialisto, nacionalinių ir vietinių sveikatos institucijų ar darbdavio patarimų, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso. Kilus klausimams, susisiekite su pirminės sveikatos priežiūros specialistu arba gydytoju hematologu. Prieš vykdami į ligoninę, iš pradžių su jais susisiekite telefonu ar elektroniniu paštu.

  • Pasireiškus simptomams

Pagrindiniai koronaviruso simptomai pasireiškia kvėpavimo takų sutrikimais, aukšta temperatūra, kosuliu, dusuliu. Sunkesniais atvejais simptomais gali tapti pneumonija, ūmus respiracinis sindromas ir inkstų nepakankamumas.

Jei jaučiate šiuos simptomus, svarbu likti namuose ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, tačiau nesilankykite ligoninėje, nebent jums tai patarė (pvz.: gydytojas, jūsų hematologas, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas ir pan.). Įsitikinkite, kad sveikatos priežiūros darbuotojai, su kuriais bendraujate, žino, kad sergate mieloma. Vykdykite jų nurodymus ir patarimus.

Jei šiuo metu gaunate mielomos gydymą, svarbu ir toliau jį tęsti įprastu būdu, nebent jūsų hematologas nurodė kitaip.

Jei jaučiate sunkius simptomus ir jums reikia skubios medicininės pagalbos, nedelsdami skambinkite į sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjo arba skubios pagalbos liniją. Jei įmanoma, susisiekite su savo hematologu ir jam praneškite apie savo būklę.

Papildoma literatūra:

  • Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas ir informaciją apie konkrečios šalies nuostatas galite rasti čia.
  • Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas ir informaciją galite rasti čia.

Užsisakyk naujienlaiškį

Partneriai