Ligos ir gydymas

Skirtukas

Mielodisplastiniai sindromai

Iliustracija

Mielodisplastiniai sindromai

Mielodisplastiniai sindromai (MDS) – tai ligų grupė, kurių metu sutrinka normali kraujo gamyba ir kaulų čiulpai nepagamina reikiamo skaičiaus normalių kraujo kūnelių. Normaliai kaulų čiulpuose gaminamos kamieninės ląstelės, kurios vėliau subręsta į raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), baltuosius kraujo kūnelius (leukocitus) ir trombocitus. Mielodisplastinių sindromų metu kaulų čiulpuose kraujo gamyba vyksta, tačiau sutrinka ląstelių brendimas – jos nesubręsta iki normalių kraujo ląstelių, todėl kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino (anemija), baltųjų kraujo kūnelių (leukopenija) ir trombocitų (trombocitopenija). Sumažėjęs kraujo kūnelių skaičius vadinamas citopenija ir yra pagrindinis mielodisplastinių sindromų bruožas. Dėl leukocitų skaičiaus sumažėjimo pacientas pasidaro imlesnis infekcijoms, trombocitų skaičiaus sumažėjimas didina kraujavimų riziką, o eritrocitų sumažėjimas pasireiškia mažakraujystės simptomais.

Kai kurioms MDS formoms būdinga nesubrendusių ląstelių blastų padaugėjimas. Dažniausiai MDS pasireiškia kaip naujos ligos ir vadinami pirminiais, tačiau kartais jie gali išsivystyti dėl taikytos chemoterapijos ar radioterapijos ir tuomet vadinami antriniais.

Kaulų čiulpų nepakankamumo vystymąsis yra palaipsnis procesas. Mielodisplastiniai sindromai yra nepagydomi medikamentais. Pagrindinis jų gydymo tikslas – ligos komplikacijų išvengimas, simptomų sumažinimas ir ligos pristabdymas. Tam tikrais atvejais mielodispalstinių sindromų gydymui taikoma kaulų čiulpų transplantacija, kuri gali visiškai išgydyti ligą. Kai kuriems pacientams mielodisplastiniai sindromai gali virsti į ūmią leukemiją.

Mielodisplastiniai sindromai dažniausiai pasireiškia žmonėms, vyresniems nei 50 metų, išskyrus tuos atvejus kai jie išsivysto dėl anksčiau taikytos chemoterapijos dėl kitų piktybinių ligų. Mielodisplastiniai sindromai šiek tiek dažniau pasitaiko vyrams nei moterims.

Mielodisplastiniai sindromai išsivysto kai dėl kažkokių priežasčių sutrikdoma normali kraujo kūnelių gamyba ir jos kontrolė. Mielodisplastiniais sindromais sergančių žmonių kaulų čiulpuose gaminasi nebrandūs, pakitę kraujo kūneliai, kurie žūva dar kaulų čiulpuose arba tik patekę į kraują. Pagal galimas priežastis mielodisplastinius sindromus galima suskirstyti į dvi grupes:

  1. Nežinomos kilmės mielodisplastiniai sindromai. Tai mielodisplastiniai sindromai, kurių tiksli priežastis vis dar nėra žinoma. Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri žmonės gimsta su genetiškai nulemtu polinkiu sirgti šiomis ligomis. Tokiems žmonėms nežinomas išorinis stimulas paskatina mielodisplastinio sindromo vystymąsi. Tokie mielodisplastiniai sindromai dar vadinami „pirminiais“ arba „de novo“ (naujais). Pirminiai mielodisplastiniai sindromai gydomi lengviau.
  2. Cheminių medžiagų ir radioterapijos sukelti mielodisplastiniai sindromai. Šie mielodisplastinia sindromai vystosi dėl kaulų čiulpų pažeidimo veikiant radiacijai ar cheminėms medžiagoms. Dažniausiai jie atsiranda po vėžio gydymo taikant chemoterapiją ar radioterapiją ir dar yra vadinami antriniais mielodisplastiniais sindromais. Pacientai, vartojantys chemoterapinius vaistus ar gaunantys spindulinį gydymą dėl įvairių vėžinių ligų (krūties, sėklidžių vėžio, Hodžkino ar kitos limfomos ir kt.), turi didesnę mielodisplastinių sindromų išsivystymo riziką net 10 metų po gydymo. Ilgalaikis sąlytis su tam tikrais chemikalais (pvz.: benzenu) taip pat gali paskatinti mielodispalstinių sindromų vystymąsi.

Daliai pacientų liga vystosi lėtai, kai kuriems iš jų daugelį metų nepasireiškia jokie simptomai ir mielodispalstiniai sinromai diagnozuojami atsitiktinai, bendrame kraujo tyrime nustačius kraujo kūnelių sumažėjimą. Ilgainiui sumažėjus kraujo kūnelių pasireiškia simptomai, atsirandantys dėl jų stokos. Simptomai labiausiai priklauso nuo to, kurių kraujo kūnelių skaičius yra sumažėjęs:

  • Sumažėjęs eritrocitų skaičius (anemija, mažakraujystė). Pacientai, kuriems sumažėjęs eritrocitų skaičius ir hemoglobinas, jaučia nuovargį ir energijos stoką. Mažakraujystės simptomų sunkumas priklauso ir nuo skaičiaus sumažėjimo. Jeigu jis sumažėja reikšmingai greta minėtų simptomų pasireiškia išblyškimas, širdies plakimo pojūtis, dusulys, galvos svaigimas, silpnumas. Senyvo amžiaus pacientams ar turintiems gretutinių širdies ligų dėl sutrikusio širdies aprūpinimo krauju gali pasireikšti širdies skausmai.
  • Sumažėjęs leukocitų skaičius (leukopenija). Sumažėjus baltųjų kraujo kūnelių mažėja organizmo atsparumas infekcijoms. Tokiems pacientams didėja įvairių infekcijų (odos, prienosinių ančių, plaučių ar šlapimo takų) infekcijų rizika.
  • Sumažėjęs trombocitų skaičius (trombocitopenija). Dėl trombocitų skaičiaus sumažėjimo didėja kraujavimų riziką, greičiau susidaro kraujosrūvos. Tai gali pasireikšti dažnais kraujavimais iš nosies ar dantenų.

Dažniausiai mielodisplastiniai sindromai nustatomi dėl kažkokių priežasčių atlikus kraujo tyrimą ir nustačius visų kraujo kūnelių skaičiaus sumažėjimą. Tokiais atvejais pacientą konsultuoja gydytojas hematologas, kuris atlieka tyrimus, siekdamas patvirtinti arba paneigti mielodisplastinių sindromų diagnozę. Mielodisplastinius sindromus gali būti sunku diagnozuoti ir atskirti nuo kitų ligų su panašiais simptomais ir požymiais. Dažnai kraujo ir kaulų čiulpų mėginiai tiriami kelis kartus su dviejų ar daugiau mėnesių pertrauka, siekiant išsiaiškinti ar liga stabili, ar progresuoja.

Atliekami tyrimai:

  • Bendras kraujo tyrimas: jo metu nustatomas sumažėjęs visų kraujo kūnelių (trombocitų, eritrocitų, leukocitų) skaičius, kuris dar vadinamas pancitopenija. Taip pat sumažėja hematokrito rodiklis (atspindintis sumažėjusį kraujo kūnelių skaičių). Šio tyrimo metu taip pat nustatomas sumažėjusi hemoglobino koncentracija (anemijos rodiklis). Ligos pradžioje gali trūkti tik kai kurių kraujo kūnelių, tačiau ligai progresuojant vystosi pancitopenija.
  • Citomorfologinis kraujo tyrimas: jo metu mikroskopu ieškoma kraujo kūnelių išvaizdos (dydžio, formos) pokyčių. Jo metu nustatomi įvairūs kraujo kūnelių išvaizdos pokyčiai: sumažėjęs granulocitų granulėtumas, trombocitų bei eritrocitų dydžio ir formos pokyčiai ir kt. Kartais nustatomi mieloblastai, kurie gali būti prastesnės prognozės ženklas.
  • Kaulų čiulpų aspiracija arba kaulų čiulpų trepanobiopsija – atliekama paimant nedidelį kiekį skystosios kaulų čiulpų dalies (aspiracija) ar nedidelį kaulo gabalėlį su kaulų čiulpais (biopsija). Šis tyrimas leidžia įvertinti mikroskopinius kaulų čiulpų pokyčius.

Dažniausiai pacientų, sergančių mielodisplastiniais sindromais, kaulų čiulpuose nustatomas padidėjęs ląstelių skaičius. Nustatomi visų kraujo kūnelių pirmtakinių ląstelių pokyčiais, rodantys sutrikusį jų brendimą (daugiabranduoliai normoblastai, žiediniai sideroblastai, sumažėjęs granulocitų granulėtumas, megakariocitų pokyčiai).

Citogenetiniai tyrimai – jie nėra būtini mielodisplastinių sindromų diagnostikai, tačiau yra svarbūs ligos prognozei. Paciento kaulų čiulpuose ieškoma genetinės medžiagos (DNR) pakitimų (mutacijų). Nustačius 5 chromosomos pokyčius diagnozuojamas 5q–sindromas, kuris pasižymi geresne prognoze. Galima aptikti ir kitokių chromosomų pokyčių.

Mielodisplastinių sindromų eiga gali labai skirtis tarp skirtingų pacientų. Ilgalaikė patirtis parodė, kad egzistuoja tam tikri veiksniai, veikiantys paciento prognozę (ilgalaikio išgyvenamumo riziką ir ūmios mieloleukemijos išsivystymo riziką). Remiantis šiais veiksniais, mielodisplastinius sindromus galima suskirstyti į tam tikrus tipus. Mielodisplastiniai sindromai klasifikuojami remiantis vadinamąja Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) sistema. Svarbus šios sistemos rodiklis yra didesnis blastų skaičius, kuris tiesiogiai susijęs su didesne ūmios mieloleukemijos rizika ir prastesne prognoze.

Du dažniau pasitaikantys mielodisplastinių sindromų tipai yra refrakteri citopenija ir refrakteri anemija su žiediniais sideroblastais. Jos pasižymi lengvesne eiga ir mažesne virsmo į ūmią mieloleukemiją rizika. Kai kuriems pacientams, sergantiems šių tipų mielodisplastiniais sindromais, ilgus metus gali neprireikti gydymo. Tuo tarpu kiti mielodisplastinių sindromų tipai yra sunkesni ir sudėtingiau gydomi.

Mielodisplastinių sindromų PSO klasifikacija

Gydymas

Nėra vieno, visuotinai priimto ir tinkančio mielodisplastinių sindromų gydymo būdo. Geriausias paciento, sergančio mielodisplastiniu sindromu, gydymo būdas priklauso nuo ligos tipo, rizikos, amžiaus, bendros sveikatos būklės ir paties paciento pageidavimo. Galimi mielodisplastinių sindromų gydymo būdai:

  • Gelbstintis gydymas.
  • Chemoterapija.
  • Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija.
  • Gydymas naujais vaistais.

Kai kurių gydymo būdų (chemoterapijos, naujų vaistų, transplantacijos) tikslas yra ilgalaikis ligos nuslopinimas (remisija), tuo tarpu gelbstinčiojo gydymo tikslas – pagerinti kraujo kūnelių rodiklius ir sumažinti ligos simptomus. Kai kuriais atvejais gydymo nrereikia – pacientą galima tik stebėti. Mielodisplastinių sindromų gydymo rezultatai yra labai individualūs ir priklauso nuo aukščiau išvardintų veiksnių bei gydymo galimybių.

Dažniausiai šio gydymo prireikia beveik visiems pacientams, sergantiems mielodisplastiniais sindromais. Pagrindinis gelbstinčio gydymo tikslas – ligos simptomų ir su jais susijusių problemų sumažinimas. Kai kuriems pacientams visos ligos metu teprireikia gelbstinčio gydymo, kurio metu gydytojas atidžiai seka, ar liga neblogėja. Šis gydymas taip pat tinkamas pacientams, kurie yra vyresnio amžiaus ar netoleruoja kitų gydymo būdų. Šis gydymas nenulemia ilgalaikės ligos kontrolės, tačiau padeda sumažinti ligos simptomus.

Daugeliui pacientų, sergančių mielodisplastiniais sindromais, prireikia kraujo komponentų perpylimų (transfuzijų), siekiant sumažinti simptomus, atsirandančius dėl sumažėjusio raudonųjų kraujo kūnelių ar trombocitų skaičiaus.

Eritrocitų tranfuzijos. Eritrocitų transfuzijų dažniausiai prireikia pacientams, kuriems pasireiškia sunki mažakraujystė. Kai kuriems pacientams eritrocitų perpylimų gali prireikti kas 1 ar 2 savaites, kitiems tik kas 6 – 12 savaičių, priklausomai nuo mažakraujystės simptomų stiprumo, hemoglobino ir hematokrito rodiklių, ligos progresijos.

Eritrocitų perpylimai yra savijautą pagerinantis gydymo būdas, tačiau jis susijęs ir su tam tikromis problemomis. Viena iš jų – besivystantis geležies perteklius organizme. Jis atsiranda dėl pakartotinų eritrocitų perpylimų, kadangi eritrocitai savo sudėtyje turi daug geležies. Šis geležies perteklius gali būti žalingas, kadangi organizmas nesugeba pašalinti geležies pertekliaus ir ji ima kauptis kepenyse, širdyje ar kituose organuose ir sukelia jų pažeidimą. Tokiais atvejais gydytojas skiria papildomus vaistus, kurie suriša geležies perteklių ir apsaugo nuo galimos jo žalos. Šie vaistai su geležimi sudaro chelatus, kurie lengviau pašalinami iš organizmo. Gali būti skiriamas deferasiroksas ar deferipronas.

Trombocitų transfuzijos. Atliekamos pasireiškus kraujavimams, labai sumažėjus trombocitų skaičiui (paprastai mažiau 10–20 x 109/l trombocitų), planuojant invazines procedūras jei trombocitų skaičius labai mažas. Tačiau dažnai perpilant trombocitus paciento imuninė sistema gali pradėti gaminti antikūnus, kurie ima pulti perpiltus trombocitus ir šie labai greit žūsta, tad trombocitų transfuzijos tampa neefektyvios. Tokiais atvejais reikia perpilti tik gerai suderintus trombocitus. Kad būtų išvengta galimų imuninės sistemos reakcijų siekiama skirti kuo mažiau trombocitų perpylimų, tik tiek, kiek reikia, be to, kraujo komponantai prieš perpilant apšvitinami ir išfiltruojami baltieji kraujo kūneliai.

Augimo faktoriai. Nemažai daliai žmonių, sergančių mielodisplastiniais sindromais, skiriami augimo faktoriai, kurie skatina kraujo kūnelių gamybą ir brendimą kaulų čiulpuose. Augimo faktoriai gali būti skiriami siekiant sumažinti eritrocitų perpylimų poreikį, tuomet skiriamas augimo faktorius, stimuliuojantis raudonųjų kraujo kūnelių gamybą – eritropoetinas (EPO).

Chemoterapijos metu naudojami vaistai, kurie sunaikina pakitusias ląsteles ar sustabodo jų augimą. Vienas iš galimų mielodisplastinių sindromų gydymo būdų yra chemoterapija, kuri skiriama pacientams, sergantiems sunkia (didelės rizikos) ligos forma, kai stebima ligos progresija (daugėja blastų bei mažėja normalių kraujo kūnelių) ar ligai virtus ūmia leukemija. Tokiais atvejais taikoma vadinamoji indukcinė chemoterapija, kurios tikslas pasiekti ligos remisiją (būklę, kai nebelieka ligos požymių). Indukcinė chemoterapija gali būti taikoma didelės rizikos, geros bendros sveikatos pacientams, kurie neturi tinkamo kaulų čiulpų donoro arba norint pasiekti ligos pagerėjimą prieš kaulų čiulpų transplantaciją. Skiriama chemoterapija panaši į skiriamą sergant ūmia mieloleukemija.

Po indukcinė chemoterapijos maždaug pusė pacientų pasiekia remisiją, tačiau dažnai pasitaiko ligos atkryčiai, ypač vyresniems pacientams. Todėl dažnai pacientams skiriamas tolesnis gydymas – atliekama transplantacija arba skiriama tolesnė chemoterapija ar kitas gydymas.

Tai vienintelis žinomas gydymo būdas, kuris padeda pasiekti ilgalaikę ligos remisiją. Kraujodaros kamieninių transplantacijos metu po visiško paciento kraujo kūnelių ir kamieninių ląstelių išnaikinimo, pakeičiamos pakitusios pacientų kaulų čiulpų ląstelės ir suformuojama nauja, sveikų ląstelių populiacija. Gali būti naudojamos tiek donoro kaulų čiulpų, tiek periferinio kraujo kamieninės ląstelės.

Mielodisplastinių sindromų gydymui dažniausiai taikoma vadinamoji alogeninė transplantacija, kuri reiškia, kad donoras yra kitas asmuo. Nors alogeninė transplantacija gali padėti pasiekti ilgalaikę remisiją, tačiau ji nėra tinkama visiems pacietams. Transplantacija tinka pacientams, kurie turi tinkamą donorą ir yra pakankamai geros sveikatos būklės. Dėl šios priežasties, dažniau transplantacija atliekama jaunesniems pacientams, kuriems nauda didesnė už galimą žalą. Paprastai transplantacija siūloma jauniems pacientams, turintiems didelės rizikos MDS arba jeigu MDS progresuoja.

Pacientams, kurie negali toleruoti pilnos kraujodaros kamienių ląstelių transplantacijos, gali būti pasirenkamas sumažinto intesyvumo režimas, kurio metu prieš transplantaciją taikoma silpnesnė chemoterapija.

Atliekama daug tyrimų, siekiant surasti geresnių mielodisplastinių sindromų būdų. Europos Sąjungoje patvirtintas mielodisplastinių sindromų, kaip retos būklės, gydymas trimis naujais vaistais: azacitidinu, decitabinu ir lenalidomidu (gana veiksmingai naudojamas 5q- sindromo gydymui). Šiems vaistams suteiktas retos ligos gydymo statusas (angl. Orphan drugs), tokie vaistai yra vis dar tiriami, tačiau leidžiama jais gydyti, kadangi nėra jokio kito patvirtinto tos ligos gydymo.

Mielodisplastinių sindromų prognozė priklauso nuo įvairių veiksnių, tame tarpe ligos tipo ir sunkumo. Ligos sunkumas vertinamas pagal tam tikrą IPSS (International Prognostic Scoring System) sistemą, kuri padeda numatyti tikimybę, kad liga pavirs į ūmią mieloleukemiją ar tap grėsminga gyvybei. IPSS rizikos balas apskaičiuojamas remiantis:

  • Blastų procentu paciento kaulų čiulpuose.
  • Paciento kraujo kūnelių (eritrocitų, trombocitų, leukocitų) skaičiumi.
  • Nenormalių chromosomų skaičiumi.
  • Kraujo transfuzijų poreikiu.

Pagal visus šituos rodiklius apskaičiuojamas paciento rizikos balas ir jis priskiriamas tam tikrai rizikos kategorijai (mažos, vidutinės – 1, vidutinės – 2 ir didelės rizikos).

Mažos rizikos asmenys gali daugelį metų gyventi su minimaliais ligos simptomais, jiems dažniausiai prireikia ir lengvesnio gydymo arba jo galima iš viso netaikyti, tik stebėti. Tuo tarpu didesnės rizikos kategorijų pacientams geresnė ilgalaikė prognozė gali būti užtikrinta tik pasirinkus intensyvesnius gydymo būdus (pvz.: transplantaciją).

Mielodisplastinių sindromų prognozė blogėja netaikant gydymo, tokiais atejais vidutinis išgyvenamumas mažos rizikos grupėje siekia beveik 6 metus, tačiau didelės rizikos grupėje nesiekia pusės metų.