Mielodisplastiniai sindromai (MDS) – tai ligų grupė, kurių metu sutrinka normali kraujo gamyba ir kaulų čiulpai nepagamina reikiamo skaičiaus normalių kraujo kūnelių. Normaliai kaulų čiulpuose gaminamos kamieninės ląstelės, kurios vėliau subręsta į raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), baltuosius kraujo kūnelius (leukocitus) ir trombocitus. Mielodisplastinių sindromų metu kaulų čiulpuose kraujo gamyba vyksta, tačiau sutrinka ląstelių brendimas – jos nesubręsta iki normalių kraujo ląstelių, todėl kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino (anemija), baltųjų kraujo kūnelių (leukopenija) ir trombocitų (trombocitopenija). Sumažėjęs kraujo kūnelių skaičius vadinamas citopenija ir yra pagrindinis mielodisplastinių sindromų bruožas. Dėl leukocitų skaičiaus sumažėjimo pacientas pasidaro imlesnis infekcijoms, trombocitų skaičiaus sumažėjimas didina kraujavimų riziką, o eritrocitų sumažėjimas pasireiškia mažakraujystės simptomais.
Kai kurioms MDS formoms būdinga nesubrendusių ląstelių blastų padaugėjimas. Dažniausiai MDS pasireiškia kaip naujos ligos ir vadinami pirminiais, tačiau kartais jie gali išsivystyti dėl taikytos chemoterapijos ar radioterapijos ir tuomet vadinami antriniais.
Kaulų čiulpų nepakankamumo vystymąsis yra palaipsnis procesas. Mielodisplastiniai sindromai yra nepagydomi medikamentais. Pagrindinis jų gydymo tikslas – ligos komplikacijų išvengimas, simptomų sumažinimas ir ligos pristabdymas. Tam tikrais atvejais mielodispalstinių sindromų gydymui taikoma kaulų čiulpų transplantacija, kuri gali visiškai išgydyti ligą. Kai kuriems pacientams mielodisplastiniai sindromai gali virsti į ūmią leukemiją.