Iniciatyvos

Skirtukas

Kaulų čiulpų donorystė „Būk geras“

Iliustracija

Vaikams ir suaugusiems, susirgusiems kraujo vėžiu, ne visada padeda gydymas vien vaistais (chemoterapija, imunoterapija). Daliai jų gali padėti tik donoro kaulų čiulpų (kamieninių kraujodaros ląstelių) transplantacija. Transplantacijos metu sergančios paciento kraujodaros ląstelės pakeičiamos sveikomis donoro ląstelėmis, kurios vėl gamina sveiką kraują. Visų pirma, donoro ieškoti pradedama tarp šeimos narių – tiriami broliai ir seserys, tačiau tikimybė surasti tinkamą donorą šeimoje yra tik apie 20 proc. Kitiems sergantiesiems būtina rasti tinkamą donorą Lietuvos ar Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų donorų registre. Deja, kartais net iš 41 milijono savanorių kaulų čiulpų donorų nerandama tinkamo, todėl visi esame labai svarbūs.

2005 m. asociacija „Kraujas“ įkūrė socialinę iniciatyvą „Būk geras“, kurios tikslas – pristatyti visuomenei kraujo vėžio ir kaulų čiulpų donorystės problemas, suteikti kuo daugiau informacijos apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų gali prisidėti kovojant su šia liga ir paneigti vyraujančius mitus apie kaulų čiulpų donorystę.

Iniciatyva gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį, bet iki šiol susiduriama su iššūkiais, kalbant apie kaulų čiulpų donorystę. Žmones gąsdina vien frazė „kaulų čiulpai“, o juk iš tiesų, tai – tiesiog ląstelės, iš kurių gaminasi kraujas ir kurios nuolat atsinaujina mūsų organizme. Kaulų čiulpai gali būti imami iš veninio kraujo, tai yra, lygiai taip pat, kaip donuojant kraują.

Daugiau informacijos šia tema

Ikona

Tinklalaidė „Nenutylėta”: Kaulų čiulpų donorystė – unikali galimybė padovanoti gyvenimą sergančiajam