Naudinga

Skirtukas

Vaisingumo išsaugojimas

Iliustracija

Nevaisingumas

Didelių dozių chemoterapija ir radioterapija daugumai, bet ne visiems pacientams, gali sukelti nevaisingumą dėl taikyto onkologinės ligos gydymo. Tai priklauso nuo amžiaus, lyties, seksualinės brandos, taip pat nuo skiriamų chemoterapinių vaistų ir / ar radioterapijos kondicionavimo metu. Laimei, yra įvairių būdų išsaugoti vaisingumą, jei planuojate turėti vaikų. Vaisingumo išsaugojimas prieš gydymą, pagalbinis apvaisinimas in – vivo (moters kūne) ar in – vitro (ne moters kūne, o mėgintuvėlyje) fertilizacija, įsivaikinimas. Tai pasirinkimai šeimoms, kurios susidūria su vaisingumo sutrikimais po onkologinės ligos gydymo. Tačiau labai svarbu, kad prieš pradėdami gydytis pasikalbėtumėte apie tai su savo gydytoju. Išsiaiškinkite, kaip taikomas gydymas paveiks galimybę susilaukti vaikų ir, ar yra būdų išsaugoti vaisingumą.

Iš pradžių gali būti sunku galvoti apie ateitį ir vaikus, tačiau onkologinė liga nėra priežastis jų nesusilaukti. Tyrimai rodo, jog daugiau kaip 70 proc. pacientų, nepriklausomai nuo ligos formos, po gydymo išreiškia norą susilaukti palikuonių.

Jei pacientui bus taikomas gydymas, sukelsiantis riziką vaisingumui, šių dienų medicina užtikrina jo išsaugojimo procedūras. Net jei abejojate dėl ateities, nuogąstaujate dėl ligos progresavimo, pasikonsultuokite su specialistu apie individualius, jūsų atveju tinkamiausius vaisingumo išsaugojimo būdus bei jų įtaką jūsų gydymui ir sveikatai.

Vaisingumo išsaugojimo galimybės

Yra du pagrindiniai metodai vyrų vaisingumui išsaugoti: lytinių ląstelių (spermatozoidų) arba sėklidžių audinio šaldymas. Dauguma vyrų renkasi pirmąjį būdą, nes tai paprastas, efektyvus, gydymo atidėjimo nereikalaujantis, standartinis metodas, taikomas net 95 proc. atvejų. Pasirinkus jį ir pasikonsultavus su vaisingumo specialistu ar urologu, tereikia atlikti kraujo tyrimus bei priduoti spermos mėginį. Spermą galima saugoti net ir tuo atveju, jei jau buvote gydytas chemoterapija.

Vaisingumą norinčioms išsaugoti moterims siūlomi trys metodai: kiaušialąsčių, embrionų (jei moteris turi partnerį ir planuoja susilaukti bendrų vaikų) arba kiaušidžių audinio šaldymas. Rekomenduojamas kiaušialąsčių arba embrionų šaldymas. Tačiau procedūra užtrunka kelias savaites, reikalauja intervencijų ir gali būti netinkama, jei gydymą jums būtina pradėti nedelsiant. Kai pasirenkama užšaldyti kiaušidės audinį, jis paimamas nedidelės chirurginės procedūros metu ir užšaldomas. Vėliau šį audinį galima grąžintį į moters organizmą ir jis vėl ims gaminti kiaušialąstes.

Ikona

Tyrimai rodo, jog daugiau kaip 70 proc. pacientų, nepriklausomai nuo onkologinės ligos formos, po gydymo išreiškia norą susilaukti vaikų.

Pagalbinis apvaisinimas moters kūne

In–vivo fertilizacija arba kitaip sakant pagalbinis apvaisinimas moters kūne, kuris dar vadinamas intrauterine inseminacija (IUI) – procedūra, kurios metu atitinkamai paruošta vyro sperma specialiu kateteriu sušvirkščiama į moters makštį tuo metu, kai yra didžiausia tikimybė apvaisinti subrendusias kiaušialąstes, per ovuliaciją. Kartais prieš šią procedūrą skiriamas specialus gydymas – kiaušidžių stimuliacija. Jos metu kūnas skatinamas užauginti tinkamos kokybės kiaušialąstę ir siekiama sukontroliuoti moters ovuliaciją, kad inseminacija būtų atlikta tinkamiausiu laiku. Jei vieną iš kiaušialąsčių pavyksta apvaisinti, susiformuoja embrionas, kuriam įsitvirtinus gimdos gleivinėje užsimezga nėštumas. Šaldyta sperma yra sėkmingai naudojama pagalbinio apvaisinimo metu. Todėl vyrams, kuriems po transplantacijos gresia tikimybė prarasti vaisingumą, yra rekomenduojama užšaldyti spermos mėginį lytinių ląstelių banke dar iki transplantacijos. Tai paprasta procedūra. Keli spermos mėginiai surenkami ir užšaldomi labai žemoje temperatūroje (kriopreservacija) steriliuose konteineriuose.

Pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne

In–vitro fertilizacija arba kitaip sakant pagalbinis apvaisinimas ne moters kūne, kuris kartais dar vadinamas pagalbiniu apvaisinimu mėgintuvėlyje (IVF) – procedūra, kurios metu surinktos moters kiaušialąstės yra apvaisinamos laboratorijos sąlygomis. Šios procedūros metu kiaušialąstės apvaisinimas, arba paprasčiau sakant „susitikimas“ su spermatozoidu, vyksta laboratorinėje Petri lėkštelėje. Vėliau susidarę embrionai perkeliami į moters gimdą. Jei jie įsitvirtina gimdos gleivinėje, užsimezga nėštumas.

Šiai procedūrai galima naudoti savas kiaušialąstes, užšaldytas iki gydymo. Jei spermatozoidų kiekis labai mažas arba jei sutrikęs jų judrumas, rekomenduojama intracitoplazminė spermatozoidų injekcija, dar kitaip vadinama ICSI, į kiaušialąstę. Tuomet toks apvaisintas kiaušinėlis perkeliamas į moters gimdą.

Jei prieš gydymą ketinate užšaldyti savo kiaušialąsteles, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Yra vaistų, kurie stimuliuoja kiaušialąsčių brendimą, bet gali paspartinti jūsų ligos vystymąsi ar kitaip paveikti taikomą gydymą. Be to, jei gydymą reikia atlikti nedelsiant, ši procedūra, deja, nėra tinkama. Tokiu atveju vertėtų apsvarstyti kitas moters vaisingumo išsaugojimo strategijas. Kiaušidžių audinio šaldymas, kiaušidžių transpozicija, lytinių liaukų ekranavimas ar kiaušidžių funkcijos slopinimas. Tinkamiausią vaisingumo išsaugojimo metodą jums parinks gydytojų komanda. Būtinai pasikonsultuokite ir su vaisingumo specialistais.

Šiuo metu daugelyje šalių in-vitro fertilizacija yra pilnai ar bent dalinai kompensuojama su vaisingumo iššūkiais susiduriančioms poroms. Tą geriausiai žino vaisingumo specialistai.

Pagalbinio apvaisinimo metodai padidina tikimybę pastoti, tačiau gali tekti procedūrą kartoti kelis kartus. Deja, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai pastoti nepavyksta. Būtinai apsvarstykite visas šeimos kūrimo strategijas.

Ikona

Kartais visai nesinori kalbėti apie nevaisingumą, kuriam įtakos turėjo onkologinės ligos gydymas. Gali būti, jog skausmui, kurį jaučiate, nėra tinkamų žodžių nusakyti, bijote pratrūkti arba tiesiog per sunku kalbėti su kitais, atsiverti.

Nevaisingumo keliami emociniai išgyvenimai

Vaisingumas yra vienas iš skaudžiausių onkologine liga susirgusių vyrų ir moterų praradimų. Žinia, jog negalėsite turėti vaikų, gali siaubingai priblokšti ir šokiruoti. Bus neramu, kaip ši žinia paveiks jūsų dabartinius ar būsimus santykius, santuoką. Tai sukelia liūdesį, tuštumą, pyktį, jausmą, jog nebekontroliuoji savo gyvenimo ir net gedulą. Labai dažnai žmonės pasakoja, jog išgyvenimai dėl nevaisingumo – tai tarsi važiavimas per kalnelius atrakcionų parke. Šiuos jausmus gali sustiprinti ir įvairiausios fizinės bei emocinės priežastys. Pavyzdžiui, jei bandoma pastoti ir taikomos nevaisingumo gydymo procedūros, galite stipriai jaudintis, ar jos pavyks. Daug jausmų sukelia ir žinia, jog kažkas artimoje aplinkoje laukiasi. Tačiau bus ir tokių dienų, kai apie šią patirtį net nepagalvosite.

Kartais visai nesinori kalbėti apie nevaisingumą, kuriam įtakos turėjo onkologinės ligos gydymas. Gali būti, jog skausmui, kurį jaučiate, nėra tinkamų žodžių nusakyti, bijote pratrūkti arba tiesiog per sunku kalbėti su kitais, atsiverti.

Yra žmonių, kurie pasirenka kurį laiką tiesiog atsiriboti nuo kitų. Tol, kol patys išjaus netektį, prisitaikys prie skausmingo patyrimo. Jei esate intravertas ir sunku su kitais dalintis savo išgyvenimais, pabandykite savo išgyvenamus jausmus bei kylančias mintis užrašyti popieriuje ar išreikšti kūryboje.

Taip pat gali būti, jog dalintis su kitais savo skausmu nesinori, nes nerimaujate, jog tapsite našta aplinkiniams. Arba būsite priimti, kaip nesugebantys susitvarkyti, silpni bei palūžę. Nepakeliamas gali būti ir buvimas kartu su draugais ar artimaisiais, kurie šiuo metu laukiasi ar turi vaikų. Nebijokite atsisakyti kvietimų į vaikų gimtadienius, kūdikių sutikimo vakarėlius, pasimatymų su besilaukiančiomis draugėmis tol, kol pajausite, kad tai nebe taip skausminga. Laikas gydo, tad tikrai rasite būdų susidoroti su nevaisingumo keliamu skausmu ir kaip atsiverti kitiems. Jis visai neišnyks, bet sumažės. Tačiau neskubinkite ir nespauskite savęs.

Nevaisingumo patirtį visi išgyvena skirtingai. Yra labai palaikančių partnerių, tačiau yra ir vengiančių kalbėti šia tema. Jei taip nutiktų, galite pasijusti vieniši, atstumti ir palikti vieni su šiuo sunkumu. Įtampa gali kilti ir dėl to, kad abu su partneriu skirtingai reaguojate į situaciją – vienas visais įmanomais būdais siekia išnaudoti nevaisingumo gydymo galimybes, o kitas visiškai atsisako bet kokių siūlomų priemonių.

Jei nesutampa nuomonės arba jaučiate, kad abiems sudėtinga atvirai kalbėtis šia tema, pabandykite kreiptis pagalbos į specialistą.

Kaip padėti sau įveikti nevaisingumo keliamus išgyvenimus?

  • Paklauskite savęs, kaip galite labiau kontroliuoti esamą situaciją. Daugumai žmonių liūdniausia būna dėl to, kad onkologinė liga ir jos ar gydymo sukeltas nevaisingumas pakeitė gyvenimo planus ir sugriovė svajones. Nežinia dėl ateities išmuša pagrindą iš po kojų.
  • Ieškokite informacijos ir būdų sau padėti. Jei norite susilaukti vaikų, kartu su partneriu aptarkite visas įmanomas galimybes ir priimkite sprendimą dėl vaisingumo išsaugojimo. Skausmą ir nerimą numalšinti gali mėgstama veikla (pavyzdžiui, sportas, piešimas). Paklauskite savęs, kas padeda sumažinti stresą, nuraminti kūną ir sielą sunkiose situacijose.
  • Prašykite palaikymo iš šeimos bei draugų. Tikėtina, jog jaučiatės taip, lyg jie jūsų nesuprastų. Tačiau gali būti, jog artimieji ar draugai tiesiog nežino, kokiu būdu jus palaikyti, kokios paramos jums labiausiai iš jų reikėtų. Priminkite žmonėms, esantiems šalia, jog neprašote patarimo ar pagalbos išsprendžiant problemą, o tik norite būti išklausytas.
  • Ieškokite specialistų pagalbos. Kartais lengviau apie sunkumus kalbėti ne su savo artimaisiais, bet su specialistais, dirbančiais šioje srityje – psichologais, gydytojais, dvasininkais. Aptarkite su jais sunkius sprendimus, kuriuos reikia priimti, onkologinės ligos ir nevaisingumo poveikį Jūsų santykiams, pasidalinkite išgyvenamu nerimu ir stresu, savijauta dėl besilaukiančių draugų, gimimų ir vaikų artimoje aplinkoje, prašykite patarimo, kaip tvarkytis su jausmais, kurie slegia.
  • Bendraukite su to paties likimo draugais – kitais sergančiais ar sirgusiais. Pakalbėję su jais apie nevaisingumą, nesijusite toks vienišas ir izoliuotas, o ir gausite praktinių patarimų, kas kitiems padėjo panašioje situacijoje.
  • Žmonės į žinią apie nevaisingumą reaguoja įvairiai. Vieniems pamažu pavyksta priimti šį faktą ir susitaikyti, jog negalės susilaukti vaikų. Kartais netgi surasti teigiamų dalykų šioje patirtyje. Pavyzdžiui, daugiau laiko skiriama savo pomėgiams, santykiams su partneriu ar karjerai. Ne visi nori būti tėvais. Yra daugybė žmonių, gyvenančių laimingą bei visavertį gyvenimą be vaikų.
Ikona

Yra daugybė žmonių, gyvenančių laimingą bei visavertį gyvenimą be vaikų.

Konsultacijos dėl vaisingumo išsaugojimo

Jei kyla klausimų, pasikonsultuokite su vaisingumo specialistais.

Santaros vaisingumo centras

Registratūros tel. 861852320 ; 852501717 (I–IV 7:00–18:00, V 7:00–16:00)

Elektroninis paštas: vaisingumas@santa.lt

Facebook paskyra: https://www.facebook.com/pagalbinisapvaisinimas/

Įvaikinimas

Tai gali būti viena iš galimybių į šeimą pasikviesti vaikutį. Tikėtina, jog įvaikinimo proceso metu turėsite atskleisti informaciją apie savo sveikatos būklę. Kartais tai yra kliūtis, bet daugybė porų po onkologinės ligos gydymo džiaugiasi tokiu būdu pas juos atėjusiais vaikais.

Daugiau informacijos šia tema

Ikona

Tinklalaidė „Nenutylėta“: Ar įmanoma susilaukti vaikų po vėžio gydymo?