Naudinga

Skirtukas

Seksualumas ir onkologinė liga

Iliustracija

Onkologinė liga ir jos gydymas turi didelę įtaką seksualiniam gyvenimui, seksualumo sąvokai ir savivertei. Nors šiandien seksualumas nebelaikomas tabu, šia tema atvirai kalbėti daugeliui yra sunku. Susidūrus su onkologine liga, pacientai ir jų artimieji susitelkia į gydymo procesą, galvoja apie tai, kaip greičiau pasveikti, lengviau ištverti šalutinius gydymo reiškinius, kaip susidoroti su užklupusiomis emocijomis, vėliau – kaip sugrįžti į darbą, visuomeninę veiklą ir socialinį gyvenimą. Gydytojai ir slaugytojai susikoncentruoja į savo darbą – padėti susirgusiam žmogui. Tad natūralu, jog sudėjus visas aplinkybes ir dažnam lietuviui būdingą drovumą, seksualumo tema lieka tarsi pilka zona – reikšminga gyvenimo dalis, apie kurią ne tik vengiama kalbėti, bet ir sunku rasti informacijos.

Seksualumas, seksas, intymumas – dažnai gėdijamasi šiuos žodžius net garsiau ištarti. Ne tuo metu, kai esame sveiki, jauni, spinduliuojantys jėga ir žavesiu, jaučiamės gražūs, patrauklūs, sėkmingi, bet sergant, gydantis, pasikeitus kūnui, išgyvenant dėl prarasto moteriškumo ar vyriškumo, baiminantis, kad seksualiniai santykiai niekada nebeteiks malonumo, nerimaujant dėl skyrybų su savo sutuoktiniu ar dėl galimybės artimus santykius užmegzti ateityje, sielvartaujant dėl ligos ar gydymo sukelto nevaisingumo. Tačiau onkologinės ligos diagnozė nereiškia intymaus gyvenimo pabaigos, nepriklausomai nuo to, ar turite antrąją pusę ar šiuo metu nesate užmezgę artimų santykių.

Ikona

Apie 30 – 90 proc. onkologinių pacientų išgyvena seksualinio gyvenimo, intymumo pokyčius, sunkumus.

Seksualumas yra labai asmeniškas dalykas, įvairiems žmonėms reiškiantis skirtingus dalykus. Seksualumas ir intymumas – tai ne tik seksas. Tai savęs ir savo išvaizdos vertinimas, savo atvaizdo tyrinėjimas veidrodyje, apkabinimai, prisilietimai ir bučiniai, tik judviem žinomi intymūs juokeliai, Jūsų intymūs jausmai, apsinuoginimas prieš kitą ir fizinis artumas. Seksualumas gali būti išreiškiamas drabužiais, kuriuos dėvite, būdais, kuriais puoselėjate savo kūną, tai, kaip judate, kaip ir su kuo mylitės. Seksas dažnai yra būdas patirti intymumą santykiuose, bet intymumas išgyvenamas ir daugeliu kitų būdų. Intymumas – tai fizinis ir emocinis artumas kitam. Išgyventi intymumą – tai mylėti ir būti mylimam, rūpintis, gerbti ir branginti vienas kitą, kalbėtis ir klausytis, dalintis ypatingomis patirtimis.

Intymumas ir seksualumas – svarbi žmogaus gyvenimo dalis, prisidedanti prie jo kokybės ir pilnatvės. Ir ši sritis gali būti sutrikdyta ar pasikeitusi dėl onkologinės ligos. Tiek gydymosi metu, tiek po jo. Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, apie 30 – 90 proc. onkologinių pacientų išgyvena seksualinio gyvenimo, intymumo pokyčius, sunkumus.

Nepamirškite, jog esate individuali asmenybė, todėl svarstant seksualinio gyvenimo klausimus, turite koncentruotis į savo poreikius, norus bei atsižvelgti į savo partnerio troškimus. Jūs neturėtumėte sureikšminti to, kas visuomenėje yra apibūdinama kaip normalus dalykas. Jūsų seksualumas ir intymumas nėra apibrėžti vadovėlyje, Jūs galite keisti savo nuomonę ir atrasti naujų dalykų, teikiančių malonumą.

Seksualumas – reikšminga daugelio žmonių gyvenimo dalis, todėl išdrįskite apie tai kalbėti, kelti klausimus šia tema ir ieškoti atsakymų, kaip spręsti kylančius sunkumus. Nepamirškite, jog bet kokius kylančius neaiškumus ar baimes būtina aptarti su savo antrąja puse – kartais tik to ir užtenka.

Daugiau informacijos šia tema rasite asociacijos „Kraujas“ leidinyje „Seksualumas ir onkologinė liga“.

Knygoje pateikiama informacija apie vyrų ir moterų seksualumą, lytinę sveikatą, onkologinės ligos ir jos gydymo poveikį seksualiniam gyvenimui, vaisingumo sutrikimus ir jo išsaugojimą bei apžvelgiami su onkologine liga susidūrusių vyrų ir moterų psichologiniai išgyvenimai.

Leidinyje remiamasi ne tik moksline literatūra ir tyrimais, nagrinėjančiais seksualinio gyvenimo sunkumus, intymumo, moteriškumo / vyriškumo, kūno pokyčius susirgus, bet ir unikalia vyrų ir moterų patirtimi. Knygoje pateiktos temos yra skirtos tiek sergantiems ar sirgusiems, tiek jų artimiesiems.

Mes tikimės, jog šis leidinys Jums suteiks galimybę pažvelgti į savo seksualinį gyvenimą kitaip.

Daugiau informacijos šia tema

Ikona

Leidinys „Seksualumas ir onkologinė liga“