Lėtinė limfocitinė leukemija (LLL) – tai lėtai augantis baltųjų kraujo kūnelių (limfocitų) vėžys, dažniausiai nustatomas vyresnio amžiaus žmonėms ir retai jaunų žmonių tarpe.
Sergant LLL supiktybėja ne visi leukocitai, o tik tam tikras jų tipas – B limfocitai. Normaliai B limfocitų gamyba prasideda kaulų čiulpuose, brendimas vyksta limfmazgiuose, o subrendę B limfocitai patenka į kraujotaką ir dalyvauja kovojant su infekcija. LLL metu subrendę B limfocitai gaminami nekontroliuojamai, dėl to ilgainiui iš limfmazgių bei kaulų čiulpų „išstumiami“ sveiki limfocitai, tad galų gale sutrikdoma ir pagrindinė šių kraujo ląstelių funkcija, t.y. limfocitai praranda gebėjimą kovoti su infekcija. Maždaug 5% pacientų piktybinių pokyčių gali įvykti ir kituose limfocitų tipuose: T limfocituose arba NK ląstelėse. Tokiu atveju pasireiškia liga, panaši į B limfocitų LLL.
LLL gali pasireikšti labai įvairiai. Vieniems žmonėms liga vystosi lėtai. Tokiems pacientams, kuriems nustatomi tik minimalūs kraujo kūnelių skaičiaus pokyčiai (padidėjęs limfocitų skaičius, tačiau nepakitę eritrocitų, neutrofilų ir trombocitų rodikliai), liga daugelį metų gali išlikti stabili. Kitiems LLL sergantiems pacientams gali būti nustatomos greičiau besivystančios, agresyvesnės ligos formos – tuomet LLL ląstelės ima kauptis kaulų čiulpuose ir kraujyje, o kitų kraujo kūnelių skaičius ima reikšmingai mažėti dėl to, kad slopinami kaulų čiulpai. Tokiais atvejais gali imti didėti limfmazgiai, blužnis, organizmas praranda gebėjimą gaminti antikūnus, kurių reikia kovai su infekcija, todėl žmogus pradeda dažnai sirgti infekcinėmis ligomis.
Nemažai daliai pacientų, sergančių LLL, gali neprireikti gydymo, jeigu liga pasireiškia tik minimaliais pokyčiais ir be jokių simptomų. Tuomet pacientai aktyviai stebimi. Likusiai daliai gydymas reikalingas. Paprastai jo tikslas – ne išgydyti ligą, o pakoreguoti kraujo rodiklius, sumažinti ligos simptomus, pagerinti paciento gyvenimo kokybę bei prailginti bendrą išgyvenamumą.