Imuninė trombocitopenija (ITP) – autoimuninė liga, kuriai būdingas žemas kraujo plokštelių (trombocitų) kiekis, specifinis bėrimas, vadinamas purpura, bei kraujavimas. Autoantikūnai įjautrina (sensitizuoja) kraujyje cirkuliuojančius trombocitus. Tai sukelia ankstyvą šių ląstelių irimą. Iš cirkuliacijos pasišalinti padeda specifinės imuninės sistemos ląstelės – makrofagai, aptinkami blužnyje, kepenyse ir kituose imuninės sistemos organuose. Kaulų čiulpai bando kompensuoti trūkstamus trombocitus gamindami didesnį jų kiekį.
ITP paprastai gydoma imuninės sistemos aktyvumą slopinančiais vaistais. Yra ir daugiau ligų bei būklių, kurioms būdingas greitesnis trombocitų pašalinimas iš kraujotakos (autoimuninė trombocitopenija). Tai lėtinė limfoleukemija, limfomos, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV), infekcinė mononukleozė, taip pat tam tikros bakterinės bei virusinės infekcijos. Vaistai taip pat gali sukelti trombocitopeniją, panašią į ITP.
Sergant ITP, imuninė sistema ima ardyti savus trombocitus. Baltieji kraujo kūneliai (leukocitai) ir blužnis (organas pilvo ertmėje) yra imuninės sistemos dalys. Viena iš jų atliekamų funkcijų yra specialių baltymų, vadinamų antikūnais, kurie kovoja su infekcijomis, gamyba. Tačiau tam tikrais atvejais imuninė sistema tampa per daug jautri ir ima atakuoti savas ląsteles ar organus. ITP metu imuninė sistema gamina autoantikūnus („auto“ – prieš save), kurie apgaubia ir ardo trombocitus. Šis procesas dažniausiai vyksta blužnyje.
Normalus trombocitų skaičius yra 150 – 400 x 109/L. Atmetus kitas galimas trombocitpenijos priežastis, ITP diagnozuojama, kai trombocitų kiekis yra mažesnis nei 100 x 109/L. Trombocitai yra svarbūs kraujo krešėjimui, tad sumažėjus jų kiekiui, gali kilti savaiminio kraujavimo pavojus. Jis atsiranda, kai trombocitų skaičius nukrinta žemiau 10 ar 20 x 109/L. Saugi riba yra bent 50 x 109/L.