Naudinga

Skirtukas

Skiepai

Iliustracija

Ar galima skiepytis, sergant onkologine liga?

Onkologine liga sergančių žmonių imuninė sistema nusilpsta tiek dėl ligos, tiek dėl jos gydymo. Nusilpusiai imuninei sistemai tampa sunku kovoti su virusais ir bakterijomis, todėl padidėja imlumas infekcinėms ligoms ir jų komplikacijoms.

Būtent čia gali padėti skiepai – tai dirbtinis imuninės sistemos supažindinimas su nepavojingu kiekiu negyvų arba nukenksmintų ligų sukėlėjų. Vakcinos yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, tačiau ir sukuriama saugi aplinka visuomenei.

Vakcinų rūšys

Skiepijimams naudojamos įvairios vakcinos. Nėra vieningos vakcinų klasifikacijos. Visos vakcinos klasifikuojamos pagal jų sudėtyje esančių medžiagų kilmę, pvz.: viso mikroorganizmo vakcinos, gyvosios, negyvosios ir t. t.

  • Gyvos vakcinos – susilpninti, tačiau gyvi mikroorganizmai, kurių dozė vakcinoje negali sukelti ligos. Šios vakcinos sąlygoja stiprų ilgalaikį imuninį atsaką. Vienas iš gyvų vakcinų trūkumų yra tai, kad esant ypač nusilpusiai imuninei sistemai kai kuriais atvejais vakcina gali išprovokuoti ligą.
  • Negyvos vakcinos – tai vakcinos, kurių sudėtyje nėra gyvų mikroorganizmų. Jas sudaro negyvi (inaktyvuoti) mikroorganizmai. Negyvoms vakcinoms taip pat priskiriamos vakcinos, kurių sudėtyje yra tik atskiri mikroorganizmų komponentai (komponentinės vakcinos), arba inaktyvuoti mikroorganizmųtoksinai (toksoidinės vakcinos). Šios vakcinos yra visiškai saugios, ligos sukelti negali, bet ilgalaikio imuninio atsako suformavimui vakcinos sudėtis papildoma adjuvantais – medžiagomis, sustiprinančiomis vakcinos gebėjimą sukelti imuninį atsaką, bei atliekami papildomi skiepijimai (revakcinacijos).

Kada reikėtų skiepytis?

Tinkamiausią skiepijimosi laiką padės nustatyti Jus gydantys gydytojai, atsižvelgęs į Jums paskirtą priešvėžinį gydymą.

Kada skiepytis nerekomenduojama?

Esant išplitusiai onkologinei ligai, gyvomis vakcinomis skiepytis nerekomenduojama. Esant didelei infekcijos rizikai (protrūkis ar išvyka į padidėjusios infekcinės rizikos šalis), dėl galimybės skiepytis rekomenduojama papildomai pasikonsultuoti su gydytoju infektologu.

Revakcinacija

Revakcinacija – tai pakartotinis skiepijimas. Antikūnų, kurie saugojo jus nuo infekcijų, kiekiai po KKLT gali būti sumažėję. Todėl vaikystėje atlikti skiepai po transplantacijos praranda savo apsaugantį poveikį. JAV Ligų kontrolės centas (angl. The Centers for Disease Control and Prevention ) praėjus 6 – 8 mėnesiams po transplantacijos rekomenduoja pakartotinai pacientus skiepyti nuo difterijos, stabligės, pneumokokinės infekcijos, hemofilus influenza B tipo infekcijos ir poliomielito. Praėjus 2 metams po transplantacijos – skiepyti gyvomis vakcinomis (tymai, kiaulytė, raudonukė, vėjaupiai).

Jei po transplantacijos praėjo 3 – 4 mėnesiai ar mažiau, jei artėja gripo sezonas, patariama skiepytis sezonine gripo vakcina. Pasitarkite su gydytoju – jis pasidalins su jumis rekomenduojamų skiepų sąrašu bei kalendoriumi su datomis, kada juos atlikti.

Transplantanto prieš šeimininką (TPŠL) liga

Pacientų, sergančių aktyvia TPŠL, imuninis atsakas į vakcinas gali būti nevisavertis. Todėl, jeigu vakcinaciją būtinina atlikti TPŠL metu, rekomenduojama atsaką į ją įvertinti antikūnų tyrimais. Pacientai, sergantys lėtine TPŠL, skiepijami įprastai. Tačiau jei TPŠL gydoma trijų ar daugiau imunosupresinių vaistų kombinacija arba > 0,5 mg / kg prednizolonu, vakcinaciją derėtų atidėti. Tol, kol vaistų kombinacija bus sumažinta iki dviejų arba < 0,5 mg / kg prednizolono dozės.

Serologiniai tyrimai

Jei praėjus mėnesiui ar daugiau po trečiosios hepatito B vakcinos dozės šio viruso paviršiaus antigeno antikūnai (anti – HBs) yra neigiami, rekomenduojama skiepytis iš naujo.

Rituksimabas

Pacientai, gydomi rituksimabu, pradedami skiepyti praėjus 6 mėn. po paskutinės minėto vaisto dozės suvartojimo.

Vakcina nuo erkinio encefalito

Papildomai, praėjus 1 metams po KKLT, rekomenduojama pasiskiepyti vakcina nuo erkinio encefalito. Reikalingos 3 dozės: antra – po 1 – 3 mėn., trečia – prabėgus 5 – 12 mėn. po antrosios. Vėliau revakcinacija atliekama kas trejus metus.

Gripo vakcina namiškiams

Paciento namiškiams skiepytis sezonine gripo vakcina rekomenduojama kasmet.

Kur kreiptis dėl vakcinacijos?

Dėl vakcinacijos kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Konsultacijų ir imunoprofilaktikos skyriaus specialistus (Santariškių g. 2, 08661 Vilnius).

Konsultacijų ir imunoprofilaktikos skyriuje teikiamos šios paslaugos:

  • dėl užkrečiamųjų ligų rizikos konsultuojami keliautojai,
  • atliekami profilaktiniai skiepijimai nuo geltonojo drugio, hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, difterijos, stabligės,
  • poliomielito, kokliušo ir kitų infekcijų,
  • konsultuojami ir skiepijami komplikuotos skiepijimo anamnezės asmenys, rizikos grupių asmenys, asmenys su susilpnėjusiu imunitetu po kaulų čiulpų persodinimo, prieš ir po blužnies šalinimo operacijų, ŽIV užsikrėtę asmenys, sergantieji lėtinėmis inkstų, plaučių, širdies ir kraujagyslių sistemos, endokrininės sistemos ligomis, kepenų ciroze.
  • Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.santa.lt.

Daugiau informacijos šia tema

Ikona

Tinklalaidė „Nenutylėta“: Skiepai ir onkologinė liga: ką svarbu žinoti?