2017 06 23

Asociacijos „Kraujas“ pirmininkė apie brangius vaistus: „Gydo ne prekių ženklas“

Iliustracija

Kaskart pakitus kompensuojamų vaistų kainynui, jame nelieka vietos tam tikriems vaistams. Kyla sąmyšis: ką daryti, kai iš vaistinių lentynų dingsta arba smarkiai pabrangsta įprasto gamintojo pakuotė? Atsakymas paprastas: ieškoti pigesnės alternatyvos. „Gydo ne prekių ženklas, bet veiklioji medžiaga“, – patikina Lietuvos pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Ikona

Bent 90 proc. onkologinių pacientų gauna generinius vaistus nuo vėžio – juos gydymo įstaigos perka pigiausius, tačiau nuo to gydymo rezultatai nėra prastesni, nes gydo veiklioji medžiaga, o ne pakuotė, farmacinės bendrovės prekių ženklas ar sudedamosios dalys.

Vaistus vartoja apie 40 proc. Lietuvos žmonių, pensininkų gretose – net 70 proc. Kasmet lietuviai vis daugiau uždirbtų lėšų išleidžia gydymuisi. Ir tik maža dalis jų susimąsto, jog gali sutaupyti. Daugelis tiesiog yra linkę vartoti brangesnius tos pačios vertės vaistus. Gajus mitas, jog, jei brangesnis, tai geriau gydys. Vaistus esame pratę rinktis pagal įprastą pakuotę, o ne veikliąją medžiagą. Ir permokame. Tam tikri vaistų gamintojai tuo naudojasi.

„Pacientai gamintojų yra klaidinami ir netgi bauginami, kad neliks jiems būtinų vaistų. Taip jie, prisidengdami sergančiaisiais, kovoja prieš valdžios norą atpiginti vaistus, kad uždirbtų daugiau. Iš tiesų situacija gerėja – kokybiški vaistai pinga. Vienoje iš informacinių laidų teko girdėti pacientės pasakojimą, kaip ilgai jai buvo parenkami vaistai, kol pavyko pasiekti reikiamą rezultatą. Tačiau neminima, jog greičiausiai buvo keičiamos veikliosios medžiagos, o ne tam tikro gamintojo vaistas keičiamas kito gamintojo analogišku vaistu“, – teigė Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ ir Lietuvos pacientų forumo pirmininkė I.Drėgvienė.