2017 04 28

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Iliustracija

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį, kviečia dalyvauti nemokamuose aktyvaus poilsio ir fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Sveikatingumo mankštas onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems Vilniuje ves lengvaatletė, olimpietė Vaida Žūsinaitė.

Aktyvaus poilsio ir fizinio aktyvumo užsiėmimai pacientams suteiks galimybę išbandyti įvairių fizinio aktyvumo veiklų poveikį, išmokti skirtingų mankštos, atsipalaidavimo pratimų ir skatins juos atlikti savarankiškai, tokiu būdu kuriant kasdieninį įprotį mankštintis.

„Fizinis aktyvumas yra svarbus kiekvienam žmogui, siekiant stiprinti savo sveikatą, organizmą ir gerinti gyvenimo kokybę. Daugelis tyrimų rodo, jog reguliaria fizine veikla užsiimantys bei visavertį maistą valgantys žmonės ilgiau išlieka sveiki ir išvengia kai kurių ligų. Vis tik, neretai susiduriame su klaidinga nuomone, jog onkologine liga sergantys pacientai turėtų atsisakyti fizinės veiklos. Tokio patarimo vertėtų paisyti tik tuo atveju, jeigu mankšta ar treniruotės sukelia nemalonius pojūčius: skausmą, oro trūkumą, pernelyg dažną pulsą“, – sakė bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Anot pašnekovės, mankštintis onkologinės ligos gydymo metu galima ir tikrai yra saugu, be to, naujausių tyrimų duomenimis, tai turi teigiamą įtaką organizmo funkcionalumui bei gali pagerinti gyvenimo kokybę. Vis tik, pacientams reikėtų įvertinti savo dabartines galimybes ir sveikatos būklę: „Susirgus onkologine liga Jūsų tikslas yra surasti tinkamą mankštinimosi būdą, kuris sustiprintų kūną ir organizmą. Kuo aktyvesni būsite, tuo lengviau galėsite atlikti fizinius pratimus ir įprastas kasdienes veiklas. Net jeigu dėl tam tikrų priežasčių nebegalite įgyvendinti įprasto treniruočių plano, nenustokite judėti namuose, atlikdami buities ruošą ar išeidami pasivaikščioti.“

Ikona

Reguliari fizinė veikla pagerino pacientų, kuriems buvo atlikta kaulų čiulpų transplantacija, savijautą ir organizmo būklę, pagreitino jų sveikimo procesą. Pacientams, kuriems buvo taikytas gydymas radioterapija arba didelių dozių chemoterapija, fizinė veikla padėjo sumažinti psichologinį stresą ir nuovargį. Buvo pastebėta, jog tie pacientai, kurie gydymosi metu užsiima fizine veikla, patiria mažiau šalutinių reiškinių.

„Remiantis portalo „British Journal of Sports Medicine“ informacija, reguliari fizinė veikla pagerino pacientų, kuriems buvo atlikta kaulų čiulpų transplantacija, savijautą ir organizmo būklę, pagreitino jų sveikimo procesą. Pacientams, kuriems buvo taikytas gydymas radioterapija arba didelių dozių chemoterapija, fizinė veikla padėjo sumažinti psichologinį stresą ir nuovargį. Buvo pastebėta, jog tie pacientai, kurie gydymosi metu užsiima fizine veikla, patiria mažiau šalutinių reiškinių. Be kita ko, teigiama, jog reguliari fizinė veikla gali padėti sustiprinti imuninę sistemą. Žinoma, jeigu Jūs abejojate, ar šiuo metu galite užsiimti fizine veikla ar galvojate, jog kažkokių pratimų negalite daryti – pasikonsultuokite su gydytoju“, – pastebėjo bendrijos „Kraujas“ vadovė.

Organizacija atkreipė dėmėsį, jog pasyvus gyvenimo būdas silpnina kūną ir raumenų jėgą, mažina judesių amplitudę, fizinio krūvio toleravimą, todėl net ir susirgus onkologine liga, gydymosi metu ir po jo rekomenduojama išlikti fiziškai aktyviu, pasirenkant adekvatų ir saugų krūvį.

Sveikatingumo mankštos Vilniuje su V. Žūsinaite vyks gegužės 10 d., 17 d., 24 d., 31 d., birželio 7 d., 14 d. Dar šeši fizinio aktyvumo užsiėmimai bus organizuojami rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Užsiėmimų pradžia 9 val. Norint dalyvauti nemokamuose užsiėmimuose reikalinga išankstinė registracija. Daugiau informacijos apie sveikatingumo mankštas galima rasti interneto puslapyje www.kraujas.lt.

Aktyvaus poilsio ir fizinio aktyvumo užsiėmimus onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“.