Onkologinė liga ir jos gydymas turi didelę įtaką ne tik seksualiniam gyvenimui ir vaisingumui, bet ir paciento savivertei. Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, apie 30 – 90 proc. onkologinių pacientų išgyvena seksualinio gyvenimo pokyčius ir sunkumus.
Neseniai Lietuvoje buvo išleista nemokama knyga „Seksualumas ir onkologinė liga“, drąsinanti sergančiuosius kalbėti apie intymumą. Portalas Alfa.lt pakalbino projektą inicijavusios asociacijos „Kraujas“ atstovę Aistę Vadlūgaitę-Strelčiūnę.
– Kaip kilo idėja kelti šią temą diskusijai?
– Jau kurį laiką kalbama ne tik apie tai, kad svarbu įveikti ar suvaldyti onkologinę ligą, bet ir apie tai, kokia bus pacientų gyvenimo kokybė gydymo metu ir po jo. Pažangūs gydymo metodai stipriai padidino onkologinių pacientų išgyvenamumą, sėkmingai įveikę ar suvaldę ligą, žmonės grįžta į darbus, užsiima įprasta veikla, nori kurti šeimą, susilaukti vaikų.
Vienoje tarptautinėje pacientų organizacijų konferencijoje teko matyti brošiūrą apie seksualumą sergant onkologine liga. Netrukus pastebėjome, jog tokio leidinio Lietuvoje nėra. Pamanėme, jog leidinys yra puiki priemonė suteikti informacijos, atsakyti į kylančius klausimus ir padrąsinti pacientus kelti jiems rūpimus klausimus. Nusprendėme bendradarbiauti su VUL Santaros klinikų gydytojais bei psichologe ir parengti pirmą tokią knygą Lietuvoje.
Susidūrę su onkologine liga, pacientai ir jų artimieji susitelkia į gydymo procesą, galvoja apie tai, kaip greičiau pasveikti, lengviau ištverti šalutinius gydymo reiškinius, kaip susidoroti su užklupusiomis emocijomis, vėliau – kaip sugrįžti į darbą, visuomeninę veiklą ir socialinį gyvenimą. Gydymo įstaigos personalas susikoncentruoja į savo tiesioginį darbą – padėti susirgusiam žmogui. Tad natūralu, kad, sudėjus visas aplinkybes ir dažnam lietuviui būdingą drovumą, seksualumo tema lieka tarsi pilka zona – reikšminga gyvenimo dalis, apie kurią vengiama kalbėti, o informacijos rasti nėra lengva.
O leidinys neįpareigoja kalbėtis, jei žmogus nenori. Jį galima pasiimti, net jei nejauku, įsimesti į kuprinę ir pasiskaityti tada, kai tam bus tinkamas metas.
Seksualumas ir intymumas – tai ne tik seksas. Tai savęs ir savo išvaizdos vertinimas, savo atvaizdo tyrinėjimas veidrodyje, apkabinimai, prisilietimai ir bučiniai, intymūs jausmai, apsinuoginimas prieš kitą ir fizinis artumas.
– Kaip onkologinė liga ima veikti seksualinį gyvenimą ir kaip pokyčius priima sergantieji?
– Seksualumas yra labai asmeniškas dalykas, įvairiems žmonėms reiškiantis skirtingus dalykus. Seksualumas ir intymumas – tai ne tik seksas. Tai savęs ir savo išvaizdos vertinimas, savo atvaizdo tyrinėjimas veidrodyje, apkabinimai, prisilietimai ir bučiniai, intymūs jausmai, apsinuoginimas prieš kitą ir fizinis artumas.
Seksualumas gali būti išreiškiamas dėvimais drabužiais, būdais, kuriais puoselėjate savo kūną, tai, kaip judate. Seksas dažnai yra būdas patirti intymumą santykiuose, bet intymumas išgyvenamas ir daugeliu kitų būdų. Intymumas – tai fizinis ir emocinis artumas kitam. Išgyventi intymumą – tai mylėti ir būti mylimam, rūpintis, gerbti ir branginti vienas kitą, kalbėtis ir klausytis, dalytis ypatingomis patirtimis.
Pacientai nerimauja dėl ligos sukeltų kūno pokyčių, jiems atrodo, kad bus mažiau „vyriški“ ar „moteriški“, baiminasi, jog seksualiniai santykiai niekada nebeteiks malonumo arba negalės visai jų turėti. Nemažai žmonių atvirauja bijantys, kad juos paliks antroji pusė. Skausmingai pacientai išgyvena ir ligos ar gydymo sukeltą nevaisingumą.
Manau, jog žmogui labai svarbu žinoti, kad vykstantys pokyčiai yra normalus dalykas, kad ir kiti pacientai su jais susiduria, o dar geriau, jei apie tai galima rasti informacijos – tuomet lengviau pokyčius priimti.
– Kaip mokslas padeda įveikti šias problemas?
– Leidinio bendraautoriai gydytojai bendrai sutaria, jog, sparčiai vystantis medicinos mokslui, atsiranda vis didesnės galimybės leisti pacientams gyventi visavertį gyvenimą: džiaugtis tarpusavio artumu, auginti vaikus.
Onkologinės ligos diagnozė nereiškia intymaus gyvenimo pabaigos. O tos galimybės priklauso nuo konkrečios problemos – ar tai būtų lytinio potraukio sumažėjimas, skausmingi lytiniai santykiai, operacinio gydymo sukeltos problemos ar vaisingumo išsaugojimo galimybės prieš prasidedant ligai.
Svarbiausia, kad pacientai būtų informuoti, žinotų, kur kreiptis ar ko paklausti gydytojo, slaugytojo, žinotų, kad yra sprendimo būdų ir jie turi pasirinkimo galimybę.
– Apibendrinkite, kokių patarimų galima rasti knygoje?
– Intymumas ir seksualumas – svarbi žmogaus gyvenimo dalis, prisidedanti prie jo kokybės ir pilnatvės. Susidūrus su onkologine liga, ši sritis gali būti sutrikdyta ar pasikeisti – tiek gydymosi metu, tiek po jo.
Knyga siekiama suteikti informacijos apie galimus seksualinio gyvenimo pokyčius, patarimus, kaip spręsti kylančias problemas, aptarti galimus vaisingumo išsaugojimo būdus ar nevaisingumo gydymo būdus, kad žmogus suprastų, kodėl tie pokyčiai vyksta, kaip juos palengvinti ar įveikti, kad žinotų, kokios yra jo galimybės vienoje ar kitoje situacijoje, ir galėtų rinktis.
Knygoje pateikiama informacija apie vyrų ir moterų seksualumą, lytinę sveikatą, onkologinės ligos ir jos gydymo poveikį seksualiniam gyvenimui, vaisingumo sutrikimus ir jo išsaugojimą bei apžvelgiami su onkologine liga susidūrusių vyrų ir moterų psichologiniai išgyvenimai. Leidinyje remiamasi ne tik moksline literatūra ir tyrimais, bet ir unikalia vyrų ir moterų patirtimi, kuri padės skaitytojui susitapatinti, pajausti, kad daugelis susiduria su panašiais emociniais išgyvenimais ir tai yra normalu.
Knyga skatina su onkologine liga susidūrusius žmones išdrįsti kalbėti apie seksualinio gyvenimo pokyčius, intymumo iššūkius, vaisingumo išsaugojimą ir nevaisingumo gydymą, atviriau kelti klausimus, ieškoti būdų, kaip kylančias problemas spręsti ir, įveikus sunkumus, labiau mėgautis gyvenimu bei tarpusavio artumu.