2017 08 03

Ministras A. Veryga: „Lengvatinis PVM tarifas receptiniams nekompensuojamiems vaistams leis dar sumažinti jų kainas“

Iliustracija

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad siūlomas 5 proc. lengvatinis PVM tarifas receptiniams nekompensuojamiems vaistams įneštų daugiau socialinio teisingumo, leistų dar labiau sumažinti vaistų kainas ir realiai padėtų mūsų pacientams, kurie vis dar yra priversti mokėti nemažai už Lietuvoje įsigyjamus vaistus.

Tai numatyta šiandien pristatytoje Vyriausybės parengtojoje šalies mokesčių sistemos pertvaroje, rašoma ministerijos pranešime spaudai.

„Neabejotinai, tai yra gera žinia pacientams, kurios visi labai ilgai laukėme. Lengvatinio 5 proc. PVM tarifo taikymas nekompensuojamiems receptiniams vaistams – tai dar vienas iš būdų realiai mažinti vaistų kainas, kurios Lietuvoje vis dar yra gana didelės, lyginant su kitomis šalimis. Rezervų mažinti vaistų kainas yra ir juos būtina išnaudoti, nes turime atstovauti paprastų žmonių interesus, nuolat ieškoti galimybių, kaip jiems palengvinti gyvenimo sąlygas, finansinę naštą“, – sako ministras A. Veryga.

Vyriausybės parengtoje mokesčių sistemos pertvarkoje siūloma, kad ši naujovė galėtų įsigalioti 2018 m. sausio 1 d. Žinoma, tam dar turės pritarti Seimas.

Tuo džiaugiasi ir pacientų organizacijų atstovai.

„Lietuvos pacientų forumas tris metus siekė, kad vaistams butų taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokestis vaistams, todėl ši žinia mums labai džiugina ir teikia vilčių, kad vaistai Lietuvos gyventojams pigs ir bus labiau prieinami. Labai sveikinam šį sprendimą“, – sako Lietuvos pacientų forumo valdybos ir onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Dregvienė.

Ikona

Sveikatos apsaugos ministerijos nuomone, lengvatinis 5 proc. PVM tarifas turi būti taikomas visiems receptiniams vaistams – tiek kompensuojamiems, tiek nekompensuojamiems, nepriklausomai nuo jų kainos.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidento Šarūno Narbuto teigimu, pacientai tikisi, kad valstybė jų nediskriminuos, kai perkami ir kompensuojami, ir nekompensuojami vaistai. „Iki šiol galiojantis 21 proc. tarifas nekompensuojamiems vaistams pacientams pasako tik tiek, kad valstybė dėmesį vaistų kainai skyrė tuomet, kai vaistai buvo perkami iš viešųjų lėšų, o apie pacientų kišenę nebuvo galvojama. Džiugu, kad ši Vyriausybė pagaliau atsisuka į pacientus ir siekia, kad pacientų lėšomis perkami vaistai pigtų. Sveikiname tokį žingsnį, kuris juntamai mažins vaistų kainas. Ir toliau tikėsimės, kad Vyriausybė skirs deramą dėmesį priemonėms, kurios mažins pacientams tenkančią finansinę naštą“, – sako POLA prezidentas Š. Narbutas.

Ministras A. Veryga primena, kad šiuo metu visi receptiniai vaistai yra skiriami gydytojo ir pacientas negali jų įsigyti be recepto.

„Dabar lengvatinis PVM tarifas taikomas tik brangiems nekompensuojamiems vaistams, tačiau tai nėra socialiai teisinga. Vaisto, ypač nekompensuojamo, kaina jokiu būdu neapsprendžia jo efektyvumo ar naudingumo. Tik gydantis gydytojas, išsamiai įvertinęs paciento sveikatos būklę, gali paskirti pacientui gydyti vieną ar kitą vaistą. Tad jei galiotų toks lengvatinis PVM tarifas, nepaisant to, kokiam vaistui receptą išrašė gydytojas – kompensuojam ar nekompensuojam – žmogui būtų sudarytos vienodos galimybės juos įsigyti, nepermokant“, – sako ministras A. Veryga.