2016 11 08

Pacientų organizacijos: „Lengvatinis 5 proc. PVM vaistams prisidės prie pacientų gerovės“

Iliustracija

Šiandien Seime buvo priimtos Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo 19 straipsnio pataisos, nustatančios lengvatinį tarifą brangiems nekompensuojamiems receptiniams vaistams.

„Vaistų prieinamumas ir kaina yra svarbus klausimas didelei ir pažeidžiamai Lietuvos visuomenės daliai – pacientams. Esame įsitikinę, kad siekiant didinti vaistų prieinamumą mažesnes pajamas gaunantiems pacientams, kuriems gyvybiškai svarbus tokių vaistų įsigijimas ir vartojimas, lengvatinis 5 proc. PVM tarifas nekompensuojamiems receptiniams vaistams yra būtinas“, – teigė Pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė.

„Džiaugiamės, jog Seimo nariai atsižvelgė į pacientų lūkesčius ir nuo 2017 m. sausio nekompensuojamiems brangiems receptiniams vaistams ir medicininėms priemonėms bus taikomas lengvatinis 5 proc. PVM tarifas. Mes tikimės, jog naujai išrinkti Seimo nariai taip pat palaikys šią pataisą, kuri yra itin aktuali onkologinėmis, retomis ligomis sergantiems žmonėms“, – sakė bendrijos „Kraujas“ komunikacijos vadovė Aistė Strelčiūnė.

Ikona

„Vaistų prieinamumas ir kaina yra svarbus klausimas didelei ir pažeidžiamai Lietuvos visuomenės daliai – pacientams. Esame įsitikinę, kad siekiant didinti vaistų prieinamumą mažesnes pajamas gaunantiems pacientams, kuriems gyvybiškai svarbus tokių vaistų įsigijimas ir vartojimas, lengvatinis 5 proc. PVM tarifas nekompensuojamiems receptiniams vaistams yra būtinas.“

Šiuo metu galiojantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas numato, kad valstybė (ligoninė), iš PSDF biudžeto kompensuodama vaistų įsigijimo išlaidas, sumoka už juos lengvatinį 5 proc. PVM tarifą, tuo tarpu pacientas, vaistinėje įsigyjantis nekompensuojamąjį vaistą, moka standartinį 21 proc.

„Toks teisinis reguliavimas nėra sąžiningas atsižvelgiant į valstybės ir pavienio paciento galimybes. Lengvatinis 5 proc. PVM panaikins nekompensuojamus vaistus vartojančių pacientų diskriminavimą valstybės atžvilgiu ir prisidės prie pacientų gerovės“, – teigė Daiva Žaromskienė, asociacijos „Paguoda“ vadovė.

Anot I. Drėgvienės, pacientų organizacijos nuolat gauna ir sprendžia pacientų, neišgalinčių vaistinėse nusipirkti nekompensuojamųjų receptinių vaistų, prašymus paremti konkrečiais vaistais arba piniginėmis lėšomis vaistams įsigyti: „Tikrai dažnai pasitaiko tokių atvejų, kai negalėdami įsigyti brangių gydytojo paskirtų vaistų, tik dėl kainos pacientai yra priversti gydytis senesnės kartos, pigesniais vaistais, kurių veiksmingumas neretai yra žymiai mažesnis arba apskritai atsisakyti reikalingo gydymo.“